Najnowsze aktualności:

Instytut Ekonomii Środowiska
Adres:
ul. Kustronia 4, Kraków, Polska
 
Telefon:
+48 12 222 50 11
 
E-mail:
 


NFOŚiGW uruchamia dopłaty do energooszczędnych domów
(2012-09-27)

Wczoraj, 26 września, Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na zakup lub budowę energooszczędnych budynków. Program ten Fundusz zapowiadał już w maju, ale wczoraj ogłosił, że kwoty dopłat będą wyższe niż wcześniej zakładano.

 

Jednorazowe bezzwrotne dofinansowanie NFOŚiGW będzie wynosić do 50 tysięcy PLN na budowę domu pasywnego oraz do 30 tysięcy PLN na budowę domu energooszczędnego. Są to niemal dwukrotnie wyższe kwoty niż pierwotnie informowano. Fundusz zatwierdził też wyższe dodatki dla osób, które będą chciały kupić mieszkanie w budynku pasywnym – do 16 tysięcy PLN, oraz w energooszczędnym – do 11 tysięcy PLN. Program ruszy z początkiem 2013 r. i potrwa przez kolejne sześć lat. W sumie Fundusz na ten cel przeznaczy 300 mln PLN, czyli wesprze zakup lub budowę ok. 12 tysięcy domów i mieszkań.

 

NFOŚiGW ogłosi nabór banków zainteresowanych współpracą w ramach uruchamianego programu w ciągu najbliższych miesięcy. Kredyty z dopłatami z Funduszu powinny być dostępne w bankach w pierwszym kwartale 2013r.